Przyszłość jest z Miedzi
KGHM Polska Miedź S.A. jest ważnym partnerem #VolleyWrocław. Firma od lat inwestuje w sport. W tym roku obchodzony jest jubileusz 60-lecia utworzenia kombinatu górniczo-hutniczego miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej.
Historia KGHM
Zagłębie Miedziowe swój rozwój zawdzięcza przełomowemu odkryciu złoża rudy miedzi. 23 marca 1957 roku dokonał tego dr Jan Wyżykowski. W 60-letniej historii KGHM Polska Miedź S.A. jest bardzo dużo ważnych dat, oto kilka z nich:
1 maja 1961 – utworzenie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie,
12 września 1991 – przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa,
10 lipca 1997 – debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Dzięki temu odkryciu powstała nowoczesna firma, która zapewnia pracę ponad 34 tys. pracowników w Polsce, Kanadzie, USA i Chile.
Dolina Miedziowa
Miedziany gigant dzięki zaangażowaniu pracowników sięga po nowe technologie, opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również przyszłościowe projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. W ramach jubileuszu KGHM uruchomi program „Dolina Miedziowa”, którego celem będzie wsparcie rozwoju innowacji w spółce. Firma będzie rozwijać współpracę ze startupami. Już udało się rozpocząć projekt dotyczący przygotowania dla pracowników KGHM inteligentnego kasku. Urządzenie ma wzmocnić bezpieczeństwo załogi.
Zielony KGHM
KGHM pomimo pandemii realizuje strategię i ma określoną wizję rozwoju. Firma podjęła dużo działań prozdrowotnych mających na celu wsparcie społeczeństwa w tych trudnych czasach. W spółce realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Na koniec 2020 roku 22,42% ogólnego zużycia energii w KGHM pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo-parowych. Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. „zieloną energię”. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat.
Przyszłość jest z Miedzi
Miedź jest surowcem o znaczeniu strategicznym. To podstawa energetycznej innowacji, zwłaszcza tzw. „zielonej energii”, która dziś odpowiada za aż ¼światowej energetyki! Jednym z głównych produktów KGHM jest miedź metaliczna w postaci katod oraz produktów otrzymanych w wyniku przetwarzania katod. Firma przetwarza w pierwszym etapie rudę na koncentrat. Potem koncentrat jest przerabiany w kolejnych procesach hutniczych na podstawowy produkt z miedzi tj. katody miedziane o minimalnej zawartości surowca na poziomie 99,99% Na kolejnym etapie produkcyjnym część wyprodukowanych katod (ok. 45%) jest przerabiana na następujące produkty miedziane: walcówkę i drut.