Strona główna » Aktualności » Podsumowanie sezonu 2020/2021 w wykonaniu #VolleyWrocław

Podsumowanie sezonu 2020/2021 w wykonaniu #VolleyWrocław

Zakończył się sezon 2020/2021. Początek tych rozgrywek rozpoczął się w obliczu pandemii, jednak jego dalsza część minęła raczej spokojnie pod znakiem sportowych emocji. Końcowy wynik dla #VolleyWrocław nie jest satysfakcjonujący, jednak można wyróżnić wiele dobrych chwil i wspomnień, które już teraz niosą nadzieję na przyszły sezon. Co więcej wrocławskie siatkarki zapisały się na kartach historii. Jedno pozostało bez zmian, cały zespół z utęsknieniem czeka na powrót kibiców na trybuny.

Wicemistrzostwo „na plaży”

Zanim rozpoczął się sezon siatkarski w ramach TAURON Ligi, #VolleyWrocław zagrał w turnieju finałowym PreZero Grand Prix. Zespół do Wrocławia powrócił ze srebrnymi medalami.

#VolleyWrocław swoją przygodę z PreZero Grand Prix rozpoczął rundą eliminacyjną w Krakowie. Trzy mecze eliminacji drużyna z Dolnego Śląska rozegrała jeszcze w lipcu. Dzięki dwóm wygranym w stolicy Małopolski – wrocławiankom udało się awansować do rundy finałowej, która została rozegrana w Gdańsku. Nad polskim morzem na siatkarki #VolleyWrocław czekały dwa mecze – półfinałowy i o medal. W półfinale zagrały z drużyną Enea PTPS Piła. Po emocjonującym, trzysetowym starciu – górą były podopieczne jeszcze trenera Wojciecha Kurczyńskiego. W finale na wrocławianki czekały siatkarki KS Pałacu Bydgoszcz. Mimo, że mecz zakończył się wynikiem 2:0 – stał na wysokim poziomie, a niewiele brakowało, by zakończył się tie-breakiem. Premierową edycję rozgrywek Ligi Letniej dolnośląska drużyna zakończyła na drugim stopniu podium.

Nowa siedziba Volley Wrocław i Volleyball Wrocław S.A.

Nowy sezon wiązał się nie tylko ze zmianami w drużynie #VolleyWrocław, ale także swego rodzaju metamorfozą organizacyjną. Od wakacji fundacja Volley Wrocław i Volleyball Wrocław S.A. mają nowy adres biura.

Od sierpnia Volley Wrocław i Volleyball Wrocław S.A. zmieniły miejsce, w którym na co dzień pracuje cześć administracyjna klubu. Nowe biuro znajduje się we wschodniej części Wrocławia, w pięknym, zielonym kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Dokładny adres obu organizacji to: al. Ignacego Jana Paderewskiego 35, wejście B, 51-612 Wrocław.

Polska Liga Siatkówki z MegaMocą TAURONA

TAURON Polska Energia został sponsorem Polskiej Ligi Siatkówki. W ramach współpracy nowe nazwy zyskały m.in. liga kobieca – TAURON Liga oraz męska – TAURON 1. Liga. Umowa z Polską Ligą Siatkówki będzie trwać przez cztery najbliższe sezony.

Na początku marca w trakcie specjalnej konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim w Warszawie ogłoszono podpisanie współpracy pomiędzy TAURON Polska Energia, a Polską Ligą Siatkówki. TAURON od lat wspiera rozwój polskiego sportu sponsorując zawodowców, paraolimpijczyków, amatorów oraz juniorów. Do najważniejszych imprez w portfolio firmy zaliczyć można: Tour de Pologne, TAURON Junior Cup, finał Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu – TAURON SEC.  Firma jest również sponsorem strategicznym Olimpiad Specjalnych.

KGHM gra z #VolleyWrocław

KGHM Polska Miedź S.A. kontynuuje współpracę z wrocławskim klubem w sezonie 2020/2021. To efekt udanych działań w sezonie poprzednim, w którym to po raz pierwszy KGHM został sponsorem siatkówki we Wrocławiu. 

W październiku 2019 roku Centrozłom Wrocław S.A. – spółka-córka Grupy KGHM Polska Miedź została sponsorem wrocławskich siatkarek. Już wtedy zapowiedziano, że umowa może być początkiem większej współpracy. W marcu 2021 roku klub na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej poinformował, że KGHM Polska Miedź S.A. został strategicznym sponsorem wrocławskiego klubu.

We wrześniu natomiast na Stadionie Olimpijskim odbyła się konferencja prasowa związana z nowym sezonem. Były dwa ważne powody do spotkania. Po pierwsze prezentacja drużyny ze sztabem trenerskim na czele. Po drugie podpisanie umowy ze spółką KGHM Polska Miedź S.A. Tak o współpracy podczas konferencji prasowej mówiła Lidia Marcinkowska-Bartkowiak – Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.: „Umowa jest bliska mojemu sercu, ponieważ jest to sport kobiet. Zaangażowanie europosła Ryszarda Czarneckiego przyniosło efekty. Udało się przejąć umowę od spółki córki – Centrozłomu Wrocław i kontynuujemy ją już jako KGHM Polska Miedź. Nasza firma potrzebuje dobrego wizerunku we Wrocławiu i liczymy, że tak się stanie. Co ważne udało się podpisać umowę na sezon, a nie rok. Co jest dla działaczy w sporcie bardzo ważne. Rzecz szczególnie dla mnie istotna to to, że klub stawia na młodych i zdolnych. Fundacja skupia się miedzy innymi na rozwoju młodzieży, a my podpisując umowę nie skupiamy się tylko na aspekcie sponsoringu, ale także dzięki nam rozwija się kolejne pokolenie sportowców.”

Dodatkowy rywal – koronawirus

W październiku sezon 2020/2021 w Tauron Lidze dla wrocławskiego zespołu na chwilę się zatrzymał. Powodem były zachorowania na koronawirusa oraz obowiązkowa kwarantanna dla całego zespołu. Ten czas na szczęście minął i drużyna #VolleyWrocław po określonej liczbie dni powróciła wtedy do treningów. Do końca sezonu klub zdołał rozegrać mecze w pełnym zdrowiu.

W październiku siatkarki i sztab trenerski przeszli badania, które miały na celu sprawdzenie, jak organizm poradził sobie z zakażeniem. Zbadane zostały płuca, serce i krew – by mieć pewność, że zarażenie koronawirusem i objawowe przejście choroby nie spowodowały zmian w organizmach siatkarek, które uniemożliwiłyby im powrót do pełnego trenowania. Po przejściu kwarantanny przez cały zespół oraz sztab trenerski, wszyscy wyrazili chęć pomocy innym poprzez oddanie osocza. Jako pierwszy dokonał tego fizjoterapeuta Artur Hnida. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Co ważne, jeden ozdrowieniec może pomoc aż trzem osobom! Z 700 ml oddanego osocza, tworzone są nawet trzy porcje dla chorych osób.

MPK Wrocław oraz #VolleyWrocław połączyły siły!

Na wrocławskich torach porusza się tramwaj w barwach #VolleyWrocław! Zasięg MPK Wrocław, a także nowe możliwości współdziałania, dla wrocławskiego klubu siatkarskiego są niezwykle ważne. To okazja do poszerzenia grona kibiców, wspieranie siatkówki w stolicy Dolnego Śląska oraz zwiększenie rozpoznawalności klubu w przestrzeni publicznej. 

Za MPK Wrocław stoją ogromne liczby, których użytkownicy często nie zdają sobie sprawy. Z komunikacji miejskiej korzysta 200 mln pasażerów rocznie, co daje 35 mln kilometrów pokonanych w ciągu 12 miesięcy. Flota składa się z ponad 300 autobusów i ponad 200 tramwajów, prowadzonych przez prawie 800 kierowców oraz 600 motorniczych. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu wspiera sport. Kibice dojeżdżają na mecze wielu wrocławskich drużyn właśnie komunikacją miejską. Tramwaj w barwach siatkarskiej drużyny #VolleyWrocław to efekt współpracy klubu z wrocławskim przewoźnikiem. Dodatkowo pasażerowie MPK otrzymują na bieżąco informacje o pojedynkach w TAURON Lidze.

Nagroda dla najlepiej broniącej

Zgodnie z tradycją, w tym sezonie na każdym domowym spotkaniu, zostaje przyznana nagroda wrocławskiego partnera Europa Ubezpieczenia dla najlepiej broniącej.

W ramach umowy logo Europa Ubezpieczenia znajduje się m.in. na meczowych koszulkach czy materiałach przygotowanych przez klub. Po każdym meczu we Wrocławiu wręczona zostaje także nagroda dla najlepiej broniącej siatkarki meczu. Jest to dodatkowe wyróżnienie, a zarazem motywacja do dalszej pracy. Statuetka wraz z upominkiem wędruje najczęściej do siatkarki, która popisała się niezwykłą obroną, dobrą skutecznością w przyjęciu lub wieloma blokami punktowymi. Przyznano dwanaście takich nagród. Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A. jest jedną z najszybciej rozwijających się firm działających na rynku ubezpieczeń w Polsce. O sile nowego partnera #VolleyWrocław może świadczyć to, że od ponad 25 lat oferując klientom zróżnicowane produkty ubezpieczeniowe, wśród których znajdują się ubezpieczenia życiowe oraz majątkowe, takie jak ubezpieczenia nieruchomości, sportowe, turystyczne, a także ubezpieczenie wyświetlacza telefonu. Dotychczas z ochrony ubezpieczeniowej towarzystwa Europa skorzystało już kilka milionów osób w Polsce.

Dawid Murek pierwszym trenerem #VolleyWrocław

Od początku tego sezonu Dawid Murek pełnił funkcję drugiego trenera, pomagając Wojciechowi Kurczyńskiemu. Pod koniec grudnia przejął stery wrocławskiej drużyny.

Dawid Murek to niekwestionowana legenda polskiej siatkówki. 43-latek to jeden z najlepszych polskich siatkarzy ostatnich lat, trzykrotny mistrz Polski, mający na koncie 277 oficjalnych występów w reprezentacji kraju. Jeszcze do 2019 roku grał w barwach AZS Częstochowa. Od sezonu 2020/2021 w TAURON Lidze pełnił funkcję drugiego trenera #Volley Wrocław.

Przed świętami z prowadzenia wrocławskiego zespołu zrezygnował Wojciech Kurczyński. W meczu z E.Leclerc Radomką, #VolleyWrocław poprowadził właśnie Dawid Murek. Dolnoślązaczki po zaciętym, pięciosetowym pojedynku przegrały 2:3,  zdobywając tym samym jeden cenny punkt z wyżej notowanymi rywalkami. W Ogólnopolskim Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet „I Memoriał im. Lecha Kaczyńskiego” Murek oficjalnie zadebiutował w roli pierwszego szkoleniowca. Debiut ten może zaliczyć do udanych. Jego podopieczne zajęły w turnieju pierwsze miejsce!

Historyczny sukces podczas Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet

W finale Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet zmierzyły się dwie ekstraklasowe drużyny #VolleyWrocław oraz Joker Świecie. Po trzysetowym pojedynku historyczny tytuł powędrował do stolicy Dolnego Śląska! Trzecie miejsce dla KS Częstochowianka. Miejsce tuż za podium zajął zespół Astora Płomień Sosnowiec.

Ogólnopolski turniej piłki siatkowej kobiet pt. „I Memoriał im. Lecha Kaczyńskiego” odbył się w Częstochowie w dniach 28-29 grudnia. KS Częstochowianka gościła trzy zespoły: Joker Świecie, Asotra Płomień Sosnowiec oraz #VolleyWrocław właśnie. Pierwszym rywalem #VolleyWrocław był beniaminek 1.Ligi,  Asotra Płomień Sosnowiec. Wrocławianki wygrały odpowiednio do 13, 23 oraz 19. We wtorek na Dolnoślązaczki czekał drugi zespół z TAURON Ligi, czyli Joker Świecie. Dobrze spisywała się cała drużyna #VolleyWrocław. Po trzech setach historyczny triumf stał się faktem. Środkowa Karolina Fedorek została najlepszą zawodniczką turnieju w ekipie z Wrocławia. W finale siatkarka atakowała z 75% skutecznością (9/12).

Magiczne granice punktowe

Magia? Nie, to ciężka praca. Siatkarki #VolleyWrocław mogą się pochwalić ciekawymi, indywidualnymi statystykami. Oto najważniejsze liczby:

– Natalia Murek, przyjmująca zespołu #VolleyWrocław po ligowym meczu z Polskimi Przetworami Pałac Bydgoszcz mogła cieszyć się z przekroczenia 1000 punktów w ekstraklasie!

– Tego samego dokonała Anna Bączyńska. Okrągły tysiąc uzyskała w meczu z Developres-em SkyRes Rzeszów. Do przekroczenia tej liczby Ania potrzebowała pięciu sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Do tej pory rozegrała 121 meczów. Na swoim koncie ma 83 asy i 86 bloków punktowych. Najwięcej punktów (27) w jednym spotkaniu zdobyła przeciwko… wrocławskiej drużynie. Miało to miejsce 28 października 2017 roku kiedy to Impel Wrocław podejmował Legionovię Legionowo.

– Dwa sezony w najwyższej lidze, a Karolina Fedorek już zapisała na swoim koncie 300 punktów. To imponujący wynik jak na zawodniczkę grającą na pozycji środkowej. 

– Weronika Wołodko zdobyła 100 punktów. Można pomyśleć, że nie jest to ciekawy wynik. Dla formalności warto przypomnieć na jakiej pozycji występuje Weronika. Mianowicie jest… rozgrywającą.

O krok od półfinału Pucharu Polski

Podczas losowania par 1/8 finału TAURON Pucharu Polski Kobiet #VolleyWrocław trafił na drużynę MKS San-Pajda Jarosław. Jarosław to trudny teren, ale wrocławskie siatkarki udanie wróciły z awansem do ćwierćfinału. Niewiele zabrakło, żeby w starciu z  E.Leclerc Moya Radomka Radom wywalczyć bilet do Final Four.

Ćwierćfinałowe spotkanie z Radomką w ramach TAURON Pucharu Polski było na miarę tych rozgrywek. Pięć setów, ponad dwie godziny walki i kilka zwrotów akcji. Zwycięzcę wyłoniły dosłownie ostatnie akcje. Jeszcze w tie-breaku Dolnoślązaczki prowadziły 14 do 10. Więcej zimnej krwi zachowały siatkarki z Radomia i to one zameldowały się w Final Four, które rozegrano w Nysie.

Siatkarska lekcja WF-u

Od marca w klubowych social mediach ruszył cykl „Siatkarska Lekcja W-Fu”. Przez osiem weekendów na kanale YouTube pojawiały się filmy, w których siatkarki i trenerzy #VolleyWrocław prezentowali ćwiczenia, które można wykonać w domu, a które przydadzą się w treningu siatkarskim.

Wideo to odpowiedź na wciąż panującą pandemię, której skutkiem jest nauka zdalna. Profesjonalnie przygotowane filmy wraz z poprawną prezentacją ćwiczeń stały się niezwykle cennych walorem edukacyjnym. Z materiałów korzystali między innymi trenerzy biorący udział w programie Volleymania Wrocław oraz Volleymania Dolny Śląsk. „Siatkarska Lekcja WF-u” dostępna jest na kanale Youtube, więc wszyscy mogą z niej skorzystać. Każdy trening składa się z rozgrzewki, treningu głównego oraz ćwiczeń wyciszających. Poruszone zostały między innymi tematy: nauczania ataku, nauczanie przemieszczania się w bloku, odbicia oburącz sposobem dolnym czy ćwiczenia prozdrowotne. Partnerem programu Siatkarska Lekcja W-Fu jest KGHM Polska Miedź S.A.

Najlepiej blokująca ligi

Ten tytuł powędrował do środkowej zespołu #VolleyWrocław Kamili Witkowskiej. Łącznie w tym sezonie popularna „Kama” 113 razy zablokowała rywalki przy siatce.

Kamila Witkowska to doświadczona środkowa, która gra swój siódmy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. Debiutowała w roku 2014 w ekipie KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Do drużyny ze stolicy Dolnego Śląska dołączyła po trzech latach spędzonych w Developresie SkyRes Rzeszów, gdzie była podstawową blokującą drużyny. W rankingu środkowych w ostatnim sezonie uplasowała się na 9. miejscu z dorobkiem 52 bloków na swoim koncie. W tych rozgrywkach podwoiła swoją zdobycz. Kamila Witkowska do tej pory najwięcej (129 razy) zatrzymała rywalki w sezonie 2014/2015. Co ciekawe od 2018 roku rekord w tym elemencie należy do Agnieszki Kąkolewskiej, która w latach 2017/2018 postawiła 140 bloków. W aktualnym sezonie 113 punktów środkowej #VolleyWrocław daje jej pierwsze miejsce w rankingu najlepiej blokujących deklasując rywalki. Na ten moment druga jest Agnieszka Kąkolewska (94 pkt), a trzecia Klaudia Alagierska (91 pkt). W TAURON Lidze najwięcej, bo 9 punktów w bloku zdobyła w domowym spotkaniu przeciwko Polskim Przetworom Pałac Bydgoszcz. Jej średnia meczowa wyniosła 4,71.

Pięciosetowe pojedynki

Można powiedzieć, że pięciosetowe starcia to znak rozpoznawczy #VolleyWrocław w drugiej części sezonu. Rozgrywanie tie-breaków wiązało się z kilkoma zwrotami akcji i jeszcze większą dawką emocji.

W fazie zasadniczej podopieczne trenera Dawida Murka stoczyły siedem pojedynków. Dwa zakończyły się wynikiem 3:2, a aż pięć rezultatem 2:3. Co więcej tie-break rozstrzygał też losy dwumeczu w fazie play-off z Polskimi Przetworami Pałacem Bydgoszcz.

#SiławZielonym

#VolleyWrocław przyświeca idea CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.  Siatkarkom już od 2018 roku towarzyszy wyjątkowe motto #SiławZielonym. To nie tylko wspieranie ulubionej drużyny, ale także wspólnie działania. Kibicowska społeczność mogła połączyć siły i pomóc potrzebującym. Bez zmian i w tym roku klub wziął udział w Szlachetnej Paczce. Dodatkowo zespół „zagrał” z Fundacją na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, a także dołączył do akcji wysyłki ubrań lub butów do Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.

Udział #VolleyWrocław w Szlachetnej Paczce rozpoczął się od zebrania funduszy wewnątrz całej drużyny (siatkarek oraz sztabu) i wśród pracowników biurowych. Trzy kluczowe, wyróżnione potrzeby jakie były konieczne do spełnienia to kuchenka gazowa, garnki oraz kołdra. Wszystkie zostały zakupione. Następnie przedstawiciele wyruszyli na zakupy dzięki, którym w paczce znalazły się artykuły spożywcze i środki czystości. W piątek 11 grudnia 2020 roku kolejna grupa siatkarek spakowała wszystkie artykuły, a reprezentanci klubu zawieźli je do Pana Tomasza.

W ramach akcji #JedenOdeMnie, #VolleyWrocław „zagrało” z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Do wsparcia, czyli przekazania 1% z podatku PIT tej organizacji pożytku publicznego zachęcały miejscowe siatkarki. Jak wykazują statystyki ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku na wybrany cel charytatywny. Celem kampanii #JedenOdeMnie było za pomocą mediów społecznościowych szerzenie idei pomagania poprzez przekazywanie 1% podatku podczas corocznego rozliczania PIT. Co ważne w tym wypadku nie trzeba było wydawać ani jednej złotówki.

Siatkarki oraz pracownicy #VolleyWrocław dołączyli do akcji wysyłki ubrań lub butów do Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, czyli szpitala specjalizującego się w leczeniu dzieci z zaburzeniami psychicznymi. To wyjątkowa inicjatywa mająca na celu: po pierwsze i najważniejsze pomoc potrzebującym, po drugie recykling ubrań. W szpitalu brakuje strojów sportowych, dresów czy butów. Do centrum młodzież często przyjeżdża bez wspomnianego obuwia lub ubrań do zajęć sportowych i codziennych. W ośrodku przez cały rok jest około 75 pacjentów, w różnym przedziale wiekowym (od 5 roku życia do 18 roku życia). Dzieci trafiają z całej Polski. Borykają się z różnymi problemami takimi jak: agresja, zaburzenia emocji, bunt, anoreksja, próby samobójcze.

Debiut Asi Chorążej

Joanna Chorąża to przykład młodej, utalentowanej siatkarki, która pnie się po szczeblach wrocławskiego systemu szkolenia. Praca z młodzieżą to właśnie podstawa piramidy. Programy Volleymania Wrocław i Volleymania Dolny Śląsk skupiają wokół siebie ponad 1000 młodych adeptek i adeptów siatkówki z rejonu. Młoda przyjmująca urodziła się w 2004 roku. Pochodzi z Janowic Wielkich, gdzie pod okiem trenera Piotra Lesińskiego stawiała pierwsze kroki w siatkówce – a wszystko dzięki wspomnianemu wcześniej programowi Volleymania Dolny Śląsk.

Asia od kilku lat reprezentuje młodzieżowe barwy #VolleyWrocław, gdzie pełniła rolę kapitan i liderki zespołu. Jest także reprezentantką Polski w swojej kategorii wiekowej. Dotychczas największym sukcesem Chorążej było mistrzostwo Polski młodziczek, które zdobyła dwa lata temu w Giżycku. W sezonie 2020/2021, z numerem osiem na koszulce, zasiliła szeroki skład seniorskiej drużyny #VolleyWrocław. Dzięki temu już w tak młodym wieku miała szansę trenowania ze starszymi oraz bardziej doświadczonymi koleżankami. Joanna Chorąża nominalnie występuje na pozycji przyjmującej, ale bardzo dobrze radzi sobie też jako libero. Trener Dawid Murek w drugim meczu fazy play-off o dziewiąte miejsce z Polskimi Przetworami Pałacem Bydgoszcz pozwolił zadebiutować młodej przyjmującej.

Telewizyjność

Ciekawie prezentują się statystyki dotyczące telewizyjności spotkań #VolleyWrocław. Wszystkie mecze za wyjątkiem jednego były transmitowane w telewizji lub internecie. Mowa tutaj zarówno o pojedynkach fazy zasadniczej oraz play-off w TAURON Lidze, a także te rozgrywane w ramach TAURON Pucharu Polski Kobiet.

W Polsat Sport kibice mogli oglądać wrocławskie siatkarki aż 15 razy! Łączny czas transmisji w tv wyniósł 25 godzin i 46 minut (13 godzin jako gospodarz i 12 godzin 46 minut jako gość). Najwięcej spotkań podopieczne trenera Dawida Murka rozegrały w piątek oraz poniedziałek. Do tego mecze #VolleyWrocław transmitowane były w serwisie Ipla.

Sezon w wykonaniu pierwszej drużyny #VolleyWrocław już za nami. Siatkarki skupią się teraz na roztrenowaniu oraz podnoszeniu indywidualnych umiejętności. Później nastąpi budowanie nowej drużyny. Nie ma co wybiegać tak daleko w przyszłość, ponieważ to nie koniec sportowych emocji. Do półfinałów awansowały bowiem juniorki młodsze oraz juniorki reprezentujące wrocławską drużynę. Trzymamy kciuki za młode adeptki tego sportu oraz liczymy na powrót kibiców w nowym sezonie.

Skip to content